Johdanto
Ohjeet
Työtehtävä käynnistyy sahaamalla hyllykön kaikki osat pyörösahalla. Ohjainkiskon käyttö pyörösahan kanssa helpottaa työtä merkittävästi.
Poraa ensin reiät hyllykön sivuihin (A1 ja A2) kohtiin, jossa pohja (B2), keskihylly (B1) ja yläkappale (C) sijaitsevat. Käytä 2,5 mm puuporaa ja hyödynnä pylväsporakonetta, mikäli mahdollista.
Vedä viiva 5 mm:n päähän ylä- ja alareunasta. Esiporaa keskelle reikä ja reiät sen molemmille puolille 25 mm:n päähän sivureunasta.
Kun kaikki reiät on porattu kahteen sivuun (A1 ja A2), hyllykkö voidaan koota. Asenna ensin keskihylly (B1), pohja (B2) ja yläkappale (C) pystyyn ja aseta ensimmäinen sivu (A1) näiden päälle. Kiinnitä sivu liimalla ja ruuveilla.
Käännä hyllykkö ja kokoa toinen sivu (A2). Tämän jälkeen pyöristetään yläkap-paleen (C) uloke, ja tarkistetaan ristik-käismittojen avulla, että osat ovat suorassa kulmassa. Kun kulma on oikea, kiinnitetään taustalevy (D) nitojalla.
Puulistat (E), jotka kannattelevat irto-hyllylevyjä, liimataan kiinni. Kun liima on kovettunut, neljä irtohyllyä voidaan asettaa paikoilleen.
Säädä keskimmäinen hyllylevy (B1), pohja (B2) ja yläkappale (C) pystyyn ja aseta sivu (A1) niiden päälle. Sivele osien reunoihin liimaa, ennen kuin painat sivulevyn niiden päälle.
Poraa esiporattujen reikien läpi sivuun (A1) ja edelleen keski-hyllyyn, pohjaan ja yläkappaleeseen reiät 2,5 mm poralla. Kiinnitä ruuvit ja käännä hyllykkö ympäri. Kiinnitä toinen sivu (A2) samalla tavalla.
Tarkista ristimitat, ennen kuin kiinnität taustaverhoilun (D). Jos kaksi ristimittaa ovat yhtä pitkät, hyllykkö on suo-rakulmainen ja sen reunoihin voidaan sivel-lä liimaa ja asettaa taustalevy paikalleen.
Kiinnitä taustalevy (D) nitojalla. Muista, että etupuoli pitää kääntää alaspäin. Pidä taustalevyä tarvittaessa paikallaan ruuvipuristimien avulla.
Liimaa nyt pienet puiset kanna-tinlistat (E) kohtiin, joihin haluat hyllylevyt. Puulistoja ei tarvitse naulata tai niitata. Liiman pitää kuitenkin olla täysin kovettunut, ennen kuin hyllyt asennetaan.
Kun liima on kuivunut, voidaan asentaa hyllyt. Kuvan hyllykköön tulee kaksi irtohyllyä (B) kiinteän keskihyllyn (B1) molemmin puolin, mutta hyllylevyjen määrän ja sijainnin voi päättää vapaasti.
Tukilista (F) asennetaan nyt yläkappaleen (C) alareunaan. Hyllykkö kiinnitetään seinään, ja listaa käytetään siihen, että seinäruuvit saadaan ruuvattua vakaan ja tukevan materiaalin läpi.
Hyllysivuilla (A1 ja A2) ruuvin-reikien jäljet tasoitetaan ja hiotaan, kun tasoite on kuivunut. Hyllykön reunat hiotaan hienolla hiomapaperilla. Nyt hyllykkö voidaan maalata.
Tämän kaltainen pieni eteinen voi tuntua pimeältä, koska isoja ikkunoita ei yleensä ole. Tässä eteisessä isketään kaksi kär-pästä yhdellä kertaa asentamalla hyllyk-köön kohdevalo, joka valaisee sekä kirjoja että huonetta.
Kohdevalot ostettiin kolmen sarjassa, joka toimii 12 V:n muuntimella.
Etuna on, että asennuksen saa tehdä itse eikä sähkö-asentajaa tarvitse kutsua paikalle. Kuvan hyllykössä päätettiin käyttää kaksi kolmesta lampusta niin, että yksi lampuista kiinni-tettiin päällyskappa-leen yläpuolelle ja toi-nen sen alapuolelle.
Materiaalit
10 mm mdf-levyä: (1 kpl)
- 2 sivua (A1 ja A2) á 20 x 180 cm
- 6 hyllyä (B, B1 ja B2) á 20 x 52 cm
- 1 yläkappale (C), 30 x 52 cm, pyöristetään haluttaessa
- 1 tukilista, 4,5 x 52 cm (F)
6 mm profiloitua paneelilevyä:
- taustalevy (D), 54 x 180 cm
10 x 10 mm listaa:
- Hyllyn kannatinlistat (E), yht. noin 2 m
Lisäksi:
- Puuliimaa
- 3,2 x 35 mm ruuveja
Erikoistyökalut
- Pistepuikko
- Nitoja
- Pylväsporakone
- Tarvittaessa kaavin
Vie aikaa
Työhön menee viikonloppu kuivausaika mukaan lukien.
Hinta
Mdf-levy, profiloitu paneelilevy taustaverhoilua varten ja listat maksavat noin 40 €. Kolmen spottivalon sarja maksaa noin 20 €. Maali noin 7 €.
Vaikeusaste
Poraaminen ja ruuvaaminen tarkasti mdf-levyn keskelle niin, että levyt eivät murru, voi tuntua haastavalta.
Piirustus

Vinkit & niksit
Pyyhi ylimääräinen liima pois saman tien pehmeällä liinalla tai poista se kaapimella, mikäli aikaa on jo ehtinyt kulua. Toisin sanoen älä odota, että liima ehtii kuivua kokonaan, sillä se aiheuttaa lisätyötä.
Lehtiversio
Lataa lehtiversio
Lataa artikkeli pdf-muodossa samanlaisena kuin se julkaistiin alunperin Tee Itse -lehdessä.

