Johdanto
Ohjeet
01
Ikkunoiden huullos
3
Vaihe
Kovat mineraalivillalevyt saa nopeasti sahattua, liimattua ja ruuvattua sokkelin pintaan. Ennen kuin tähän päästään, on selvittävä aikaa vievästä ja pölyävästä työvaiheesta: ikkuna-aukkojen ympä-rille leikatataan huullokset, jotta karmin ympärille ei synny kylmäsiltoja.
Vaikka tehtävä saattaa tuntua työ-läältä, siitä selviää verrattain helposti, kun hyödyntää työssä mahdollisimman paljon isoa, timanttileikkuulaikalla varustettua kulmahiomakonetta. Jos käytössäsi ei ole sellaista, voit vuokrata sen konevuokraamosta.
Tee merkkiviivat ikkunan kaikille sivuille, jotta karmin ulkoreunojen ympärille jää tilaa noin 20 mm:n eristeelle. Piirrä vaaka- ja pystyviivat vesivaa’an avulla. Alareunan huulloksen ylälinja työstetään viistoksi, jotta vesi valuu sen pinnalta alas.
Leikkaa eristeille huullos kulmahiomakoneella. Jos et omista teho-kasta kulmahiomakonetta, jolla voi leikata aivan karmiin asti, vuokraa tai lainaa laite. Leikkaa ensin 1 cm syvä ura viivaa myöten ja leikkaa sitten ura koko syvyyteen.
02
Eristys
6
Vaihe
Nyt sokkeli eristetään. Kovat mineraali-villalevyt leikataan käsisahalla, ja lisäksi tarvitaan terävää veistä, mielellään vil-laveistä, tarkempiin sovituksiin.
Asennamme ensin alakiskon, sokkeli-profiilin, joka tukee eristeitä ja muodos-taa alareunaan suoran linjan. Se suojaa jatkossa eristeitä myös eläimiltä ja siinä on viisto tippanokka sateiden varalle. Profiiliin kiinnitetään ensimmäinen sok-kelin vahvikeverkko.
Levyt kiinnitetään isoina nokareina levitettävällä laastilla. Kiinnitys varmis-tetaan mineraallivillalevyille tarkoite-tuilla erikoismuovinaulatulpilla, joissa on erikoissuuri kaulus.
Kiinnitä sokkeliprofiili ja paina sokkeliverkko siihen kiinni. Kun alareunan kiinnitys on kunnossa, poraa betoniin rivi 8 mm:n reikiä ja iske niihin järjestelmään kuuluvat erikoisnaulatulpat.
Leikkaa levyt vanhalla käsisahalla. Hienommat leikkaukset tehdään veitsellä. Leikkaa levyt niin, että ne yltävät ikkunan ympärillle tekemiesi huullosten yli. Huulloksen eristeet leikataan levystä veitsellä kapeina kaistaleina.
Paina eristeet sokkelin laastinoka-reita vasten. Työnnä levy varovasti sokkeliverkon taakse ja paina se kunnolla paikalleen niin, että laasti tarttuu hyvin sokkeliin. Laasti on sekoitettu tavalliseen tapaan.
Ankkuroi eristelevyt isokauluksisilla naulatulpilla. Tee poravasaralla 8 mm:n reikiä eristelevyn läpi sokkeliin. Naputa ensin isokauluksinen muovitulppa reikään ja iske sitten punainen muovinaula tulppaan.
Täyt ikkunan ja eristelevyjen välinen huullos 20 mm paksuilla eristekaistaleilla, jotka on leikattu paksummista eristeistä. Levitä laastia kaistaleen koko takapinnalle ja paina eristeet ikkunan ympärillä oleviin reunoihin kiinni.
03
Vahvistettu rappaus
8
Vaihe
Kun eristeet ovat paikoillaan ja laasti on saanut kovettua vuorokauden, eristeet peitetään vähintään 8 mm paksulla vah-vistetulla rappauksella.
Laasti levitetään eristepinnalle, minkä jälkeen pehmeään laastiin painetaan vahvikeverkko. Tämän jälkeen levi-tetään taas laastia, ja koko pinta työste-tään hyvin yhteen ja silotetaan.
Vaikka eristeet ovat tiiviisti kiinni, ne eivät toimi kiinteänä alustana. Ei siis kannata huolestua, vaikka pinnasta ei tule täysin tasaista ensimmäisellä yrit-tämällä. Jos haluat, voit levittää ylimää-räisen laastikerroksen, kun alusta on kiinnittynyt ennen viimeistelykerrosta.
Levitä laasti alhaalta ylöspäin. Sokkelin rappauslaasti sekoitetaan huolellisesti veteen pakkausohjeiden mukaan. Tarkista, että sokkeliverkko on hyvin paikallaan ja nosta sitä hieman eristeestä irti, kun levität laastin lastalla tmv.
Vahvista ulkokulmia teräskiskoil-la, jotka työstetään laastiin. Kapeat teräskulmat, jotka on verkotettu molemmin puolin, leikataan mittaan ja painetaan pehmeään laastiin hiertimellä. Verkon päälle työstetään ohut laastikerros.
Vahvista ikkunoiden ulkokulmia samaan tapaan laastilla ja teräskiskoilla. Levitä ensin ohut kerros laastia, paina verkko hiertimellä laastiin ja levitä päälle uusi laastikerros teräslaatalla.
Peitä koko pinta laastilla. Vedä teräslaatalla 6-8 mm paksu rappaus koko sokkelipintaan. Laasti painetaan hyvin eristelevyihin, mutta pinnan ulkonäöstä ei vielä tarvitse välittää.
Leikkaa raudoitusverkko ja työstä se märkään laastiin. Leikkaa verkko niin, että se yltää sokkelin ja kulmien verkon yli ja paina se märkään laastiin hyvin. Peitä verkko tiiviillä, tasaisella laastikerroksella.
Hierrä sokkeli seuraavana päivänä siistiksi ohuella laastikerrok-sella. Työhön käytetään samaa laastia kuin edellisenä päivänä. Levitä laasti teräslaatalla tai hiertimellä noin 2 mm paksuksi kerrokseksi (mahdollisimman ohueksi).
Tasoita ja silota pinta, kun laasti on ”sormikuivaa”, mikä tapahtuu noin 30 minuutissa. Pintaa ei hierretä kuten tavallista laastia, sillä se tarttuu helposti työkaluun. Käy pinta kevyesti läpi karkealla sienellä.
Materiaalit
- Sokkeliprofiileja naulatulpin
- Eristelevyjä (tässä Paroc 50 mm)
- Muovisia naulaustulppia isoilla kauluksilla
- Liimaa
- Sokkeliverkko
- Raudoitusverkko
- Teräskiskoja
- Laastia
Vie aikaa
2-3 päivää/5 m sokkeli (+ kuivumisaika). Ikkunat vaativat lisäaikaa.
Hinta
Noin 60 €/neliömetri
Vaikeusaste
Vaatii hieman harjoittelua, että rappauspinnasta saa tasaisen. Loppu sujuu hyvin.