Johdanto
Ohjeet
01
Runko
5
Vaihe
Sohvan rakenne on melko yksinkertainen. Se koostuu neljästä lokerosta, joista kaksi on pieniä ja kaksi isoja. Isoissa lokeroissa on kiskoilla liikkuvat puulaatikot, jotka voi vetää ulos ja työntää takaisin sohvan alle.
Puurungon päällä on 42 rimaa, jotka toimivat patjojen alustana.Joka toista rimaa voi kuitenkin vetää ulospäin, jolloin runkoon voi yhdistää leposohvan. Jos runkoon yhdistetään kaksi leposohvaa, sohvasta tulee parisänky.
Sohva tehdään huoneen mittojen mukaan. Runko rakennetaan paikan päällä ja kiinnitetään takaseinään. Sohva on mitoitettu niin tarkasti, että oven peitelistat pitää irrottaa, jos sohva aiotaan siirtää ulos huoneesta.
Kevytrakenteinen puurunko, jossa on säilytystilaa. Sohva on tehty lähes kokonaan puusta, mutta siihen on käytetty fiksusti paksuja vanerilevyjä ja suhteellisen ohuita rimoja, jotka tekevät rakenteesta vahvan ja jättävät tilaa kahdelle isolle laatikolle istuimen alle.
Rimat voi vetää ulos. Joka toinen rima on kiinnitetty istuimen alle. Loput on asennettu kahteen ulosvedettävään osaan, jotka toimivat yksittäin leposohvina tai kahdestaan parisänkynä yhdessä sohvan istuinosan kanssa. Selkänojassa on lisäpinnoille tarkoitetut tyynyt.
02
Säilytystilat
5
Vaihe
Sohva on täynnä säilytystiloja, jotta tila tulee hyödynnettyä mahdollisimman hyvin. Neljä tiloista on tarkoitettu tavaroiden säilyttämiseen, mutta viides on piilossa istuimen alla ja tehty reitittimen lokeroksi.
Suunnittelussa on otettu huomioon myös se, että puhelinta ja tietokonetta voi ladata sohvassa olevasta pistorasiasta.
Lisätyynyt ovat selkänojassa. Kun sohva avataan, sille tarvitaan lisätyynyjä. Siksi selkänoja on tehty niin, että siihen mahtuu kaksi ylimääräistä tyynyä.
Käsinojassa on tilaa palosammuttimelle. Siihen on helppo päästä käsiksi tulipalon uhatessa. Käsinojassa on myös pistorasia, jota voi käyttää esimerkiksi tietokoneen lataamiseen.
Sohvan pohjalla on paljon säilytystilaa. Runko on tehty niin, että sen sisään mahtuu kolme isoa laatikkoa. Niissä ja rungossa on kiskot, joten laatikot on helppo vetää ulos ja työntää takaisin paikoilleen. Laatikot täyttävät sohvan alla olevan tilan kokonaan.
Rimat peittävät piilolokeron. Istuimen viimeisen riman voi kääntää ylös. Sen alla on sohvan viides lokero.
03
Viimeistely
2
Vaihe
Tämä sohva on hyvin tyylipuhdas ja siististi viimeistelty. Sohva on tehty pääasiassa vanerista, joka on maalattu vihreäksi.
Se toimii vastavärinä käsinojalle ja leposohvien etureunoille, jotka on tehty vanhasta tammipöytälevystä. Tyynyt on tilattu mittojen mukaan verhoilijalta.
Sohvan värit korostavat toisiaan. Tummanvihreät levyt, lakattu tammi ja harmaa kangas toimivat aina. Niin myös tässä tapauksessa.
Materiaalit
Lisäksi
Vie aikaa
4–5 päivää plus kuivumisaika.
Hinta
Noin 600 euroa plus patjat.
Vaikeusaste
Sohvan rakentamisessa pitää olla tarkkana, jotta se toimii oikein.