4 asiaa, jotka pitää ottaa huomioon
Autamme sinua valitsemaan otsalampun, joka sopii parhaiten omiin tarpeisiisi.
1. Valon voimakkuus
Valon voimakkuus ilmoitetaan lumeneina, ja pakkaukseen painettu lukema toimii
hyvänä ohjeena. Se ei kuitenkaan kerro kaikkea, sillä osa valmistajista ilmoittaa luvun alakanttiin. Olemme testanneet esimerkiksi 900 lumenin otsalampun, joka valaisi paremmin kuin lamppu, jonka voimakkuudeksi ilmoitettiin 1 200 lumenia.
Vähintään 300 lumenin voimakkuudella valaiseva otsalamppu on tarpeeksi lähes kaikkiin töihin. Jos aiot käyttää lamppua myös ulkona esimerkiksi pimeällä katolla tai metsässä juoksemiseen, suosittelemme lamppua, joka valaisee vähintään 500 lumenin voimakkuudella. Valoa voi yleensä säätää himmeämmäksi, jos se tuntuu liian kirkkaalta.
2. Paristot
Monet otsalamput toimivat tavallisilla AA- tai AAA-paristoilla. Jos et jaksa ostaa ja vaihtaa paristoja vähän väliä, voit hankkia otsalampun, jossa on kiinteä, ladattava akku. Akkumallin huono puoli on luonnollisesti se, että työskentely pitää keskeyttää siksi aikaa, kun akku latautuu.
Otsalamppuja valmistava Petzl on yrittänyt ratkaista ongelman kehittämällä Core-akun. Siinä on kiinteä USB-portti lataamista varten, ja akku sopii yhteen useiden Petzlin lamppujen kanssa, jotka toimivat kolmella AAA-paristolla. Lamppua voi käyttää paristoilla sillä aikaa, kun akku on laturissa.
3. Erillinen paristokotelo
Joissakin otsalampuissa on erillinen paristokotelo, joka on yleensä niskassa. Kotelosta on hyötyä, jos valoa tarvitaan todella pitkään tai valo on niin voimakas, että se imee tavallisen akun tyhjäksi nopeasti. Toisaalta akkukotelo tekee otsalampusta raskaamman ja hankalamman käyttää. Se ei ole yleensä iso ongelma, mutta lisäpainosta on haittaa esimerkiksi juoksulenkillä.
4. Punainen valo
Joissakin otsalampuissa on punainen valo, joka on tarkoitettu etenkin retkeilijöille, jotka liikkuvat pimeässä. Kadonnutta villasukkaa on helpompi etsiä repusta punaisen kuin tavallisen valon avulla, sillä punainen valo ei häiritse hämärään tottuneita silmiä ja sokaise muita teltassa olijoita.