Koneiden akut
1. Pyörösaha 20 V
Koneessa on rutkasti tehoa. Se selviää 48 millin riman katkaisusta vaivatta, vaikka sahanterään kohdistuisi painetta.
Ohut sahanterä leikkaa siististi, sahaa on helppoa säätää ja sitä saa ohjattua vaivatta vapaalla kädellä.
2. Monitoimileikkuri 20 V
Sahanterä voi katkaista noin 50 millin paksuisen tangon, mutta niin vaativaan tehtävään tarvittaisiin enemmän moottoritehoa.
Monitoimileikkuria voi käyttää myös deltahiomakoneena pieniin töihin. Tehoa saisi olla enemmän suurempien pintojen hiomiseen.
3. Porakone 20 V
Suuri 30 millin kierrepora on paha haaste useimmille 18–20 voltin akkukäyttöisille porakoneille. Parksiden kone selviytyy tehtävästä hyvin, mutta testaaja toivoi siihen tukikahvaa.
4. Kulmahiomakone 12 V
5. Porakone-ruuvinväännin 12 V
Poraistukan takana on kuusiokolokiinnike ruuvauskärjille. Se on kätevä, sillä konetta saa lyhennettyä poraustöihin.
Pieni ruuvinväännin jaksaa kiertää pienemmällä vaihteella pitkiä karmiruuveja pysähtymättä vankkaan palkkiin. Sitä emme olisi osanneet odottaa.