Värjätty laasti
■ LOISTAVIA JA KESTÄVIÄ VÄREJÄ
Värjätyllä laastilla rapattu seinä on yksilöllinen ja kestävä. Voit sekoittaa mieleisesi sävyn itse tai ostaa valmiiksi värjättyä laastia. Toisin kuin maali, laasti ei haalistu eikä kulu. Värjättyä laastia voi käyttää sekä sisä- että ulkoseiniin. Jos kyllästyt väriin, seinä on helppo rapata uusiksi.
Koristeelliset kiviseinät
■ TIILISEINÄ ILTAPÄIVÄN AIKANA
Lasikuidusta tai polyuretaanista tehdyt, kiveä muistuttavat seinälevyt muuttavat huoneen nopeasti täysin erilaiseksi. Seinään liimattavien levyjen päällä on ohut tiilikuori. Polyuretaanilevyjen "tiilet" ovat eivät ole tiiltä vaan keino-materiaaleja. Uretaanilevyt ruuvataan suoraan seinään.
Sahaa kivilevyt sopiviksi rälläkällä ja uretaanilevyt pistosahalla. Poraa reiät mahdollisten putkiläpi vientien kohdalle.
Silkkinen marmorilaasti
■ HIENO, KIVIKOVA JA VESITIIVIS Säihkyväksi kiillotettava marmorilaasti tekee seinään vesitiiviin ja helposti pestävän pinnan. Marmorilaastin värin voi valita itse.
Aloita kalkkilaastilla. Rappaa seinät useaan kertaan ohuella kalkkilaastilla ja hio seinät tasaisiksi.
Tasoita seinät. Levitä marmorilaasti seinälle ja anna sen kuivua vähän aikaa. Hierrä laastin pinta sileäksi kiillotuslastalla.
Tiili
■ AINUTLAATUISTA JA HELPPOA Vanhaa ja kulunutta rappausta ei ole pakko uusia, vaan sen voi hakata kokonaan pois. Paljaassa tiiliseinässä on usein hienoja yksityis kohtia, joita ei saa rahalla. Vanhojen talojen väliseinissä voi olla esimerkiksi kaarevia oviaukkoja tai patinoituneita puupalkkeja.
Vanha seinä saattaa aluksi pölytä ja tuoksahtaa kellarilta. Hajut voi kui-tenkin sitoa seinään kipsi-levyprimerilla. Kuivunut pohjuste on hajutonta ja läpinäkyvää.
Lyö laastiin reikä. Käytä purkamiseen vasaraa ja leveää meisseliä. Koputtele laasti alas varo-vasti, jotta et tee vahingossa reikiä rappauksen takana oleviin tiiliin.
Tapetti
■ NYKYAIKAISTA JA HALPAA Yksi tapetoitu seinä voi tehdä huoneelle ihmeitä. Tapetti voi saada huoneen näyttä-mään korkeammalta tai pitemmältä. Tapetti luo tilaan vastakohtaisuutta ja sopii hienosti maalattujen seinien rinnalle. Valitse joko tapetti, joka sopii huoneen väreihin ja sisustuk-seen tai graafinen tapetti, joka toimii selkeänä vastakohtana maalatuille seinille.
Graafiset kuviotapetit ovat todella upeita, mutta niitä ei pidä käyttää liikaa. Tapetoi näyttävillä kuvioilla korkeintaan yksi seinä. Muista kohdistusvara, kun lasket tapetti-rullien määrää.
Valmis kivipinnoite
■ TASALAATUINEN, MUTTA ELÄVÄ PINTA Valmis kivipinnoite on helppokäyttöinen ja näyttävä pinta materiaali. Tikkurilan Tunto-sarjassa on kolme erilaista pintaa, joiden karkeus vaihtelee. Kivipinnoite levitetään seinälle teräslastalla joko yhteen tai kahteen kertaan. Kivipinnoitteita myydään valmiiksi sävytettyinä.