Johdanto
Ohjeet
Sahaa ensin kaksi ohjainta, joiden päälle soirot asennetaan niiden kiinnittä-misen ajaksi. Ohjaimet voi sahata halvasta laudasta tai levystä, niiden tehtävänä on vain kannatella soiroja. Korkeus X vastaa uutta eristemäärää miinus uusien soirojen korkeus.
Leikkaa muutama levy, joiden päällä voi istua ja seistä työn aikana. Niiden pitää yltää kannattimelta seuraa-valle, jotta ne eivät pääse luistamaan. Aseta ne aluksi kannattimien päälle. Myöhemmin ne asetetaan uusien soirojen päälle.
Soirot sahataan ja nostetaan paikalleen. Asettamalla toinen ohjain seinustaa vasten ja pitämällä toista tiiviisti kulkuväylää vasten soirojen alle saadaan riittävä tuki niiden kiinnittämisen ajaksi.
Seinäreunaan asennettavat levyt leika-taan katon kaltevuuskulmaan. Näin eristeet saadaan mahdollisimman tii-viisti seinustalle asti. Seinän ja katon rajaan jätetään 50 mm tuuletusrako kosteusongelmien välttämiseksi.
Levyt leikataan poikittain, vaikka muut levyt käännetään toisin päin. Tämä tarkoittaa, että levyt leikataan samasta kohdasta niin, että katonrajaa vasten muodostuu levylinja, jota vasten seuraavat levyt tuetaan. Kahden eriste-levykerroksen reunat sen sijaan limite-tään, jotta levyjen saumat saadaan sul-jettua seuraavan kerroksen levyillä.
Mittaa kattokaltevuus katon alapuolelta. Katolle ei tarvitse kiivetä, sillä mitan saa helpommin katon alareunasta. Pidä säätökulmainta ja vesivaakaa kuten kuvassa, niin kulmain kertoo tarkan kulmaasteen eristelevyjen leikkaamiseksi.
Siirrä kulma ohuelle levylle. Piirrä kolmio ja leikkaa se - sen pitää olla korkeampi kuin eristepaksuus ja niin pitkä kuin leikattujen levyjen lyhemmän osan halutaan olevan. Jos levyä ei ole käytettävissä, piirrä tukevalle paperille.
Sahaa levyt muotin avulla. Aseta muotti reunan suuntaisesti kulmaan, niin saat seuraavat levyt helposti leikattua samanlaisiksi paloiksi. Piirrä tarvittaessa, jos viiltoa on vaikea tehdä suorassa kulmassa levyn läpi.
Jäljellä on enää eristeiden asennus ja pintojen verhoilu tarpeen mukaan. Toisin sanoen se työ, joka olisi ehkä jäänyt tekemättä, jos töihin olisi tartuttu tätä artikkelia lukematta.
Hyvin tehdyt alkuvalmistelut palkitse-vat tekijän tässä vaiheessa. Siirtämällä työtasoina toimivia levyjä vanhojen kat-totuolien päälle eristeet saa asennettua helposti paikoilleen. Kun levyt tämän jälkeen siirretään uusien soirojen päälle, seuraavan eristekerroksen saa yhtä siis-tisti edellisen päälle eikä eristeiden päällä tarvitse kontata kertaakaan. Lopuksi rakennetaan uusi kulkuväylä ja verhoillaan se lattialaudoilla.
Asenna viistoon sahatut levypalat seinustalle. Jätä vähintään 50 mm rakoa yläpohjaan, soiroihin ym. katon ja seinän rajapinnassa, jotta kosteus pääsee tuulettumaan rakenteista pois.
Seuraavat kaksi eristelevy-kerrosta asennetaan limittäin toisiinsa nähden. Kun levyt voidaan tässä asentaa toisin päin, ne saadaan tiiviisti kattotuoleja ja soiroja vasten. Myös soirojen välit on eristettävä tiiviiksi.
Kulkuväylällä joudutaan hieman improvisoimaan. Tilaa on vain 150 mm eristeille, joten halkaisemme osan levyistä varovasti puoleen paksuuteen, jotta väylälle saadaan 50 + 95 mm eristettä.
Uusi kulkuväylä ruuvataan kiinni soiroihin, kun eristeet ovat paikoil-laan. Ponttilaudat ruuvataan kiinni soiroihin 5 x 60 mm ruuveilla. Laudoitusta voidaan jatkaa seinäreunoille asti.
Materiaalit
• 2 x 95 mm mineraalivillaa
• 45 x 70 mm soiroja
• Ponttilautoja
• 5 x 60 mm ja 5 x 80 mm ruuveja
• Levypaloja ohjaimia ja työtasolevyjä varten
Erikoistyökalut
• Villaveitsi
• Säätökulmain (tarvittaessa)
Vie aikaa
5-7 päivää (omakotitalo).
Hinta
Noin 15 €/m2 + kulkuväylän laudat ja mahdollinen lattiapäällyste.
Vaikeusaste
Kattokannattimien vaakarimat helpottavat ja nopeut-tavat eristystöitä. Lopputu-loksesta tulee myös parempi.
Piirustus
Soirot paikoillaan kahden ohjaimen avulla
Kun vaakasoirot kiinnitetään kattotuolei-hin, työtä voidaan helpottaa leikkaamalla kaksi ohjainta. Niiden pitää yltää katto-tuolilta seuraavalle kattotuolille niin korkealla, että soirojen päällipinta sijoittuu lisäeristeiden yläpuolelle. Aseta ohjaimet kattotuolien sivujen molemmin puolin ja ruuvaa soirot kiinni.

Vinkit & niksit
Älä päästä lämpöä karkuun. Suurin osa asunnon lämmöstä karkaa ylöspäin, joten ylä- ja välipohjan hyvä lämmöneristyskyky on erittäin tärkeä.
Jos vanha höyrynsulku ei ole tiivis, eristeet pitää poistaa ja höyrynsulku uusia. Uusi höyrynsulku taivutetaan 30 mm kattotuolien päälle ja tiivistetään teipillä – tai asetetaan yläpohjan alapintaan. Rapatut kattopinnat eivät vaadi höyrynsulkua.
Lehtiversio
Lataa lehtiversio
Lataa artikkeli pdf-muodossa samanlaisena kuin se julkaistiin alunperin Tee Itse -lehdessä.

