Kukat eri kerroksiin

Kauniilla kukkatikkailla on tilaa useille ruukuille pienellä alueella. Tikkaat sopivat hyvin pieniin puu-tarhoihin, terasseille ja parvekkeille. Tikkaiden kokoa on helppo muuttaa.

Tikkaita voi käyttää sekä yrttien että terassille väriä tuovien kukkien alustana. Kätevää, sillä näin monille kasveille saadaan tilaa hyvin pienellä neliöpinta-alalla. Tikkaat on helppo rakentaa, ja niistä voi tehdä leveämmät tai kapeammat omien olosuhteiden mukaan.

Tikkaiden kaltevuus auttaa tikkaita seisomaan vakaasti pystyssä. Myös ruukkujen paino vakauttaa rakennetta. Jos haluaa olla aivan varma, että tikkaat pysyvät pystyssä, ne voi kiinnittää ylhäältä ripustushelalla seinään.

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

  • Pidä pyykit ja itsesi kuivana

    Pidä pyykit ja itsesi kuivana

    15/2011 Markiisin kattamilla kuivausnaruilla pyykit voi kuivattaa ulkona suojassa sadekuuroilta ja linnunjätöksiltä. Pyykkien kuivuttua markiisin alle jää pieni oleskelutila, jossa on mukava istuskella ja nauttia iltapäiväauringosta.

    Vaikeus 2/4
  • Lisää tilaa terassin ruukuille

    Lisää tilaa terassin ruukuille

    11/2010 Jos terassilta tai parvekkeelta loppuvat neliöt kukkaruukkuja varten, rakenna ylöspäin. Kasvihyllykössä ruukut voi sijoittaa hyllyille, ja hyllykköä voi kätevästi siirtää pyörien varassa kulloinkin parhaiten sopivaan paikkaan. ...

    Vaikeus 1/4
  • Helpot ja komeat terassinportaat

    Helpot ja komeat terassinportaat

    10/2010 Ikivanhoja työohjeita noudattaen voi rakentaa vähin materiaalein hyvät portaat. Näytämme, miten rakennat tummasta kovapuusta komeat portaat.

    Vaikeus 2/4
  • 17 kuivaa terrassivinkkiä

    17 kuivaa terrassivinkkiä

    08/2013 Terassin pinnalle jäävä vesi kuluttaa puuterassia. Terassin kunto ja elinikä riippuvat siitä, kuinka nopeasti vesi ja kosteus saadaan terassilta pois. Nyt saat 17 vinkkiä terassin pitkän elämän turvaamiseksi.

  • Tee terassi komposiitista

    Tee terassi komposiitista

    06/2013 Jos rakennat terassisi komposiittilaudoista, saat terassin, jota ei tarvitse huoltaa ja jonka edustavasta ulkonäöstä ei tarvitse tinkiä tippaakaan.

    Vaikeus 3/4
  • Kukat eri kerroksiin
  • Kukat eri kerroksiin

Vaikeusaste

Vaikeus 1/4

Lue lisää

Tee Itse | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Käyttöehdot | Yhteystiedot