Allan kyllästyi märkiin polttopuihinsa ja pihansa epäsiisteyteen, joten hän rakensi monikäyttöisen puuliiterin.
Ennen Allanin rakentamaa puuliiteriä polttopuut makasivat hieman siellä sun täällä piha-alueella. Kun klapeja oli laitettu suojapeitteenkin alle, nurmikolle ei jäänyt juuri tilaa – ja puut veivät jopa autolta tallipaikan. Allanin oli pakko harkita, aikooko hän tosissaan hyödyntää polttopuita talon lämmittämiseen, sillä siinä tapauksessa polttopuut oli saatava varastoitua kunnon liiteriin. Liiteriin piti saada tilaa kahden vuoden polttopuille, sillä sinne ei aina saa säilöttyä tuoretta puukuormaa poltettavaksi otettavien kuivien klapien tilalle. Tämän vuoksi liiteristä piti tehdä näin pitkä, Allan sanoo. Pitkänmallinen liiteri saatiin myös parhaiten
piilotettua pihalle.
-
16/2011
Rakenna puuliiteri, jossa on
tilaa sekä kuiville klapeille
että niille, joiden pitää kuivua
vielä talven yli. Ohjeita voi
myös soveltaa ja rakentaa
vaja pyörää, pihatraktoria
tai muuta tarvetta varten.
Vaikeus 2/4
-
13/2011
Aidatulla pikkupihalla ei ole tilaa tavalliselle vajalle.
Seuraavilla ohjeilla voi rakentaa sopivat pienvajat
tavaroille, jotka halutaan piiloon tai suojaan.
Vaikeus 4/4
-
14/2010
Polttopuut kuivuvat nopeasti tässä kevyessä ja ilmavassa puuvajassa. Tilavaan rakennelmaan mahtuu halkoja peräti neljä ja puoli kuutiometriä. Lue, kuinka helppo
vaja on rakentaa!
Vaikeus 3/4
-
13/2010
Valmiista aitaelementeistä syntyy vaivattomasti maailman helpoin vaja. Hinta on kohtuullinen, lopputulos komea ja aikaa menee vain muutama päivä.
Vaikeus 1/4
-
05/2010
Ilmo Syrjänen löysi huonekaluliikkeestä poikkeuksellisen edullisia lasilevyllä varustettuja sohvapöytiä ja osti niitä 36 kappaletta. Hankinta sysäsi liikkeelle upean karkaistusta lasista tehdyn kasvihuoneen rakennusprojektin.